Historie klubu

05.02.2013 10:38

Počátky fotbalu ve Velkých Opatovicích se datují do 30. let minulého století, kdy ho začali hrát většinou studenti jevíčské reálky. Hrávalo se na loukách, pláccích a ulici. Na míč se museli hráči složit. V letech 1930 až 1932 byl také v činnosti sportovní kroužek Horymír, který organizoval místní kaplan Kolář. Největší problém byl, že nebylo k dispozici hřiště. V roce 1940 mladí fotbaloví nadšenci upravili malou rovinu v parku o rozměrech 50x30 metrů a ze smrčků nedalekého lesa postavili branky. Na tomto hřišťátku se denně hrálo. V něm nepřekážel ani obrovský buk, stojící uprostřed hrací plochy. Nadšenců se ujal bývalý divizní hráč Opavy R. Glabazňa a jezdil s nimi k zápasům do okolí.

V říjnu 1940 byla svolána valná hromada, na které byl založen fotbalový klub. Za účasti 67 členů, zástupce Bradovy západomoravské župy Brno a místostarosty Velkých Opatovic. Prvním předsedou byl zvolen pan K. Krejsa. Protože nebylo k dispozici hřiště, povolil pan Martinek hraní na své louce, avšak pouze do konce roku 1940. Byla zde sehrána tři vítězná utkání. S Jevíčkem 3:1, s Jaroměřicemi 2:1 a Cetkovicemi 5:0. K vybudování řádné hrací plochy pronajala obec na 10 let lesní parcelu v Oboře, nedaleko Velké Roudky. Hřiště bylo rychle brigádnicky vybudováno a 20. Dubna 1941 se na něm už hrálo. Poté byla dodělána šatna.

V tomto válečném období byli postupně předsedy klubu: K.Krejsa, O. Rybenský, a A. Poulíček . Ve výboru se za toto období vystřídalo více než 25 členů. Od roku 1941 byla provedena registrace hráčů, družstva mužů a dorostu byla přihlášena do BZMFŽ Brno. Prvními trenéry a vedoucími byli u mužů R. Glabazňa, u dorostu A. Zavadil a K. Kozelek. Na podzim roku 1944 a jaře 1945, byla mistrovská soutěž nahrazena pohárovým turnajem. Oba turnaje mužstvo Velkých Opatovic vyhrálo. Na podzim roku 1945 byly obnoveny mistrovské soutěže a družstvo bylo zařazeno do II. třídy. V prvním zápase remizovalo s Černou Horou 3:3. V roce 1948 se musely všechny sportovní kluby sloučit do jednotné organizace Sokol. Pronájem hřiště, který byl na 10 roků, nebyl prodloužen. V srpnu roku 1948 byl dán oddíl do klidu. Ten trval až do roku 1952. V něm bylo vybudováno škvárové hřiště a znovu se začala hrát mistrovská soutěž. Jelikož BZMFŽ byla zrušena, hrálo mužstvo okresní přebor okresu Moravská Třebová, pod novým názvem Tatran. Následovalo další přerušení činnosti od roku 1955. Důvodem bylo využití hřiště pro skládku zeminy v souvislosti s budováním nové šamotky a požární nádrže. Od roku 1957 se vytvářel nový hráčský kolektiv, který hrával přátelské zápasy na hřištích v okolních obcích. Na podzim 1959 byla zahájena stavba nového hřiště v prostorách „U nádraží“. V červnu 1960 byla svolána členská schůze oddílu kopané při TJ Sokol. Na ní byl zvolen předsedou oddílu V. Bartošek, jednatelem O. Smékal a trenérem R. Šustr.

Mužstvo se přihlásilo do soutěží okresu Blansko a bylo zařazeno do III. třídy. Všechny svoje podzimní zápasy odehrálo na hřištích soupeřů, neboť se na vlastním hřišti dokončovala hrací plocha. Jarní zápasy se hrály na náhradním hřišti na „Kacíři“. Od postupu do OP v roce 1963, šla výkonnost opatovických fotbalistů prudce vzhůru. Sezona 1963/64 znamenala prvenství v OP a postup do I. B třídy. Mužstvo tvořili tito hráči: bratři Kouřilovi (Oldřich, Pavel, Jaroslav, Richard a Lubomír), Medek, Jeřábek, Bombera, Zacha, Korčák, Richterjörk, Marek, Moučka, Toman, Bartošek, Daněk a Nárožný. Dorostenecké družstvo hrálo krajskou I. Třídu. Muži i dorostenci skončili ve svých soutěžích na 7. místě.

Největšího úspěchu dosáhlo družstvo mužů v soutěžním ročníku 1965/66, kdy po prvenství ve své skupině I. B třídy, postoupilo do I. A třídy. Posílilo o brankáře Motla z Brna a hrajícího trenéra Mezsároše z Boskovic. Do kádru mužstva dále patřili: bratři Kouřilovi, Bombera, Karlík, Medek, Zacha, Jeřábek a Moučka. V exhibičním utkání se v Opatovicích představil tým internacionálů Slavie Praha s Pláničkou a Bicanem. Družstvo žáků vyhrálo okresní přebor. Dorostenci skončili v krajské soutěži I. A třídy na 9. místě. Pro velký počet hráčů bylo vytvořeno i „B“ mužstvo mužů, které hrálo III. třídu. Na podzim roku 1966 byly uspořádány oslavy 25. výročí založení fotbalového oddílu. Další sezony již tak úspěšné nebyly. Po sestupu z I. A třídy, následovaly další pády, které vyvrcholily v soutěžním ročníku 1973/74, kdy mužstvo sestoupilo do III. třídy. Od sezony 1977/78 se v Opatovicích hrál opět OP a bylo ještě veseleji. První místo v tabulce OP v ročníku 1993/94 znamenalo postup do I. B třídy. Od podzimu 1997 se v Opatovicích hrál opět OP.

V období od roku 2000 hrálo družstvo mužů tři různé soutěže. V ročnících 2002/03 až 2004/05 to byla I. B třída, poté do sezony 2007/08 OP a v současnosti III. třída. Dorostenci hráli po většinu tohoto období I. A třídu, ze které sestoupili v ročníku 2008/09. V současnosti hrají OP. Starší i mladší žáci hráli po čtyři sezóny v  I. A třídě. Po sestupu hrají OP. Družstvo přípravky se okresní soutěže zúčastnilo v sezóně 2006/07. Nejmenší fotbalisté hrají opět svoji soutěž od sezóny 2012/13.

Klub vychoval řadu výborných hráčů. Brankář M. Hodina chytával 2. ligu za Železárny Prostějov, K. Švéda hrával v ZKL Brno a Hradci Králové, S. Ševčík v ČKD Blansko, Boskovicích a Kunštátu, R. Kouřil v Jevíčku, L. Vybral v ČKD Blansko, Zemanu Brno a Boskovicích.

Ve III. lize působil ve funkci rozhodčího PhDr. K. Kozelek, v okresních soutěžích pak O. Kouřil, J. Kouřil, S. Kryštof, K. Bláha, M. Hodina, L. Střecha a D. Machourek. Ve STK krajského i okresního fotbalového svazu pracoval dlouhé období O. Kouřil.

Těžko lze vyjmenovat všechny trenéry a tak alespoň ty z nedávné doby: P. Kirst, J. Karský, L. Pospíšil, L. Vybral, S. Ševčík a P. Ševčík.

Předsedové klubu od roku 1960: V. Bartošek, J. Staněk, F. Venuta, A. Bartošek, A. Kozelek, O. Kouřil, A. Bláha, D. Marek, J. Lazar, V. Kouřil, S. Ševčík, V. Látal. Sekretáři oddílu byli T. Kožoušek, L. Sedláček, J. Richtr. Pro fotbal udělal mnoho dobrého i předseda Sokola J. Hadáček. Mnoho členů výboru se aktivně podílelo na chodu klubu. Jmenovitě alespoň někteří: R. Šustr, J. Dvorský, J. Havlíček, F. Havlíček, J. Pospíšil, O. Smékal, J. Kubín, MUDr. Tuček, J. Hodina, L. Strnad, M. Hodina, M. Zachar, J. Bombera, A. Jeřábek, Z. Medek, J. Roušar, Z. Moučka, T. Kožoušek, J. Kopecký, S. Sahula, L. Loubal, J. Šín, M. Malý, a učitelé A. Bartošek, J. Krejčíř, V. Slepánek a E. Slavíček.

Velké Opatovice jsou známé také fotbalovými rodinami. Hrávali tu bratrské trojice: Bláhovi, Pospíšilovi, Kožouškovi, Ševčíkovi a Habrovanští. Třígenerační rodina Bomberů; Jiří, Jiří ml. a Jan. Raritou byli bratři Kouřilovi, kteří spolu hrávali v šedesátých letech - Oldřich, Pavel, Jaroslav, Richard a Luboš. Richard zvaný „Tumba“ drží klubový rekord v počtu branek vstřelených v jednom utkání. S Olešnicí k výhře 13:1 přispěl neuvěřitelnými 11-ti (slovy: jedenácti) brankami a to mu bylo 18 roků.

Po všech peripetiích s hracími plochami disponuje nyní klub jedním z nejlepších fotbalových areálů na okrese. Byl budován postupně od roku 1987. Zahrnuje tribunu, kabiny a dvě travnaté plochy (první od roku 1991 a druhou od roku 1996).

Zpět